Општи циљ Програма истраживачке инфраструктуре у оквиру Хоризонт Европе је да оснажи Европу кроз првокласну и приступачну истраживачку инфраструктуру, као дела интегрисаног свеобухватног европског простора истраживачке и технолошке инфраструктуре. Европа ће имати користи од интегрисаног и ефикасног екосистема истраживачке инфраструктуре који помаже у покривању потреба од стварања фундаменталних знања до примењене науке и технолошких решења, подржава спровођење политика отворене науке, као и јачање европског лидерства у технолошком смислу.
Приступ висококвалитетној истраживачкој инфраструктури, развој научноистраживачког кадра и научна изврсност и релевантност полазне су претпоставке динамичног развоја научноистраживачког и иновационог система, уз истовремену мобилност и умрежавање истраживача у европском истраживачком простору. Интегрисани приступ решавању великих друштвених изазова, уз концентрисање ресурса, заједничко програмирање, спречавање фрагментисаног истраживања и дуплирања напора као и оптимално финансирање и коришћење капиталне, велике истраживачке инфраструктуре значајан је предуслов за оснаживање научно-истраживачке заједнице.
Приступ најсавременијим научним инструментима и алатима има за циљ пружање подршке научној заједници у брзом и ефикасном реаговању на постојеће и будуће истраживачке изазове. Континуираним улагањем у истраживачку инфраструктуру обезбеђују се ресурси за спровођење истраживања и подстицање иновација. Осим за научно-истраживачку делатност, истраживачке инфраструктуре могу се користити и за образовање или пружање јавних услуга.