Хоризонт Европа (Horizon Europe) је оквирни програм Еуропске уније за финасирање истраживања и иновације за период од 2021. до 2027. године. Надовезујући се на успехе и постигнућа претходног програмског циклуса-Хоризонт 2020, Хоризонт Европа има за циљ достизање научне изврсности, решавање глобалних изазова и индустријску модернизацију, уз усаглашене истраживачке напоре и иновације, засноване на принципима отворене науке и партнерства.

Циљеви

Европска истраживачка заједница, истраживачке организације и наши грађани са Хоризонтом Европа добијају један од највећих светских истраживачких и иновативних програма. То је наш главни алат за јачање наше научне и технолошке базе, развој решења за здравији живот, подстицање дигиталне трансформације и борбу против климатских промена, све како бисмо као заједницу учинили отпорнијом на оно што нам доноси будућност.

Србија у Хоризонт Европа програму

Србија се прикључила програму потписивањем Споразума између Републике Србије и Европске Уније о учешћу Републике Србије у програму Европске Уније Хоризонт Европа – Оквирни програм за истраживање и иновације. Споразум је потписан у Београду 1. децембра 2021. године и у Бриселу 6. децембра исте године. Он омогућава да правни субјекти основани у Србији буду у равноправном положају са правним субјектима који имају седиште у Европској унији, када је у питању буџет Европске уније за истраживање и иновације.

Ново знање и иновативна решења за превазилажење друштвених, еколошких и економских изазова потичу из истраживања и иновација. Хоризонт Европа помаже истраживачима и врхунским иноваторима да развију и искористе идеје. Програм окупља најбоље таленте и омогућава коришћење истраживачке инфраструктуре светске класе, подржава револуционарне иновације и помаже у стварању нових услуга и тржишта.

Специфични циљеви Програма

Хоризонт Европа ће омогућити:

  • остваривање максималног утицаја и стратешких приоритета ЕУ, као што су опоравак и зелена и дигитална транзиција, и суочавање са глобалним изазовима ради побољшања квалитета свакодневног живота;
  • јачање науке и технологије ЕУ кроз већа улагања у високо квалификоване људе и најсавременија истраживања;
  • подстицање индустријске конкурентности ЕУ и њен учинак на иновацијама, посебно подржавајући иновације које стварају тржиште преко Европског савета за иновације и Европског института за иновације и технологију;
  • побољшање приступа изврсности за истраживаче широм Европе како би подстакли учешће и сарадњу.
  • Подршка револуционарним иновацијама > Европски савет за иновације: Све на једном месту за преношење најперспективнијих идеја из лабораторије у примену у стварном свету, као и подршка најиновативнијим новооснованим предузећима и компанијама да прошире своје идеје.
  • Пружити циљана решења за друштвене изазове заједно са грађанима > мисије ЕУ: Амбициозни, смели циљеви за решавање проблема који утичу на наш свакодневни живот, у распону од борбе против рака до прилагођавања климатским променама, живота у зеленијим градовима, обезбеђивања здравља земљишта за храну, природу, људе и климу, и заштиту наших вода и океана.
  • Рационализација могућности финансирања > поједностављен приступ европским партнерствима: Поједностављен број партнерстава уз подстицање широког учешћа партнера из јавног и приватног сектора.
  • Јачање међународне сарадње > проширене могућности придруживања: Веће могућности за придруживање за земље које нису чланице ЕУ (треће земље) са добрим капацитетом у науци, технологији и иновацијама.
  • Повећање отворености > политика отворене науке: Обавезан отворен приступ публикацијама, осигуран отворен приступ истраживачким подацима. Коришћење европског облака отворене науке према потреби.
  • Подстицање учешћа и смањење разлика у истраживању и иновацијама у Европи > ширење учешћа и изврсности: Широк спектар мера за подршку земљама са слабијим резултатима у истраживањима и иновацијама, за изградњу центара изврсности, за побољшање њихових капацитета и олакшавање сарадње.
  • Повећање утицаја истраживања и иновација > синергије са другим програмима и политикама ЕУ: Скуп практичних решења за имплементацију Хоризонт Европе и релевантних програма и политика везаних за истраживање и иновације у синергији са програмима као што су ИнвестЕУ, Еразмус+, Кохезиона политика ЕУ, Дигитална Европа, Европски структурни и инвестициони фондови, Инструмент за повезивање Европе и Механизам за опоравак и отпорност, за промовисање бржег ширења на националном и регионалном нивоу и усвајање резултата истраживања и иновација.
  • Смањење административног оптерећења > једноставнија правила: За повећање правне сигурност и смањење административног оптерећење за кориснике и координаторе програма.

Хоризонт Европа има за циљ да подстакне раст, трговину и инвестиције и да створи значајан друштвени и еколошки утицај.

Сваки евро који се улаже у подручје истраживања и иновација на нивоу ЕУ-а у БДП може донети до 11 евра у периоду од 25 година.

Преко 35% потрошње Хоризонта Европа је намењено климатским циљевима.

Отварање 300.000 радних места до 2040. године, од чега ће 40% бити висококвалификовани послови.