Општи циљ Програма истраживачке инфраструктуре у оквиру Хоризонт Европе је да оснажи Европу кроз првокласну и приступачну истраживачку инфраструктуру, као дела интегрисаног свеобухватног европског простора истраживачке и технолошке инфраструктуре. Европа ће имати користи од интегрисаног и ефикасног екосистема истраживачке инфраструктуре који помаже у покривању потреба од стварања фундаменталних знања до примењене науке и технолошких решења, подржава спровођење политика отворене науке, као и јачање европског лидерства у технолошком смислу.

Приступ висококвалитетној истраживачкој инфраструктури, развој научноистраживачког кадра и научна изврсност и релевантност полазне су претпоставке динамичног развоја научноистраживачког и иновационог система, уз истовремену мобилност и умрежавање истраживача у европском истраживачком простору. Интегрисани приступ решавању великих друштвених изазова, уз концентрисање ресурса, заједничко програмирање, спречавање фрагментисаног истраживања и дуплирања напора као и оптимално финансирање и коришћење капиталне, велике истраживачке инфраструктуре значајан је предуслов за оснаживање научно-истраживачке заједнице. 

Приступ најсавременијим научним инструментима и алатима има за циљ пружање подршке научној заједници у брзом и ефикасном реаговању на постојеће и будуће истраживачке изазове. Континуираним улагањем у истраживачку инфраструктуру обезбеђују се ресурси за спровођење истраживања и подстицање иновација. Осим за научно-истраживачку делатност, истраживачке инфраструктуре могу се користити и за образовање или пружање јавних услуга. 

Истраживачке инфраструктуре укључују:

  • научну опрему и сетове инструмената,
  • збирке, архиве или научне податке,
  • рачунарске системе и комуникационе мреже,
  • било коју другу истраживачку и иновативну инфраструктуру јединствене природе која је отворена за спољне кориснике.

У циљу постизања наведених циљева, Европска комисија успоставила је следеће инструменте у области истраживачких инфраструктура:

  • Европски стратешки форум за истраживачку инфраструктуру (European Strategy Forum on Research Infrastructures – ESFRI) представља стратешки инструмент за развој научне интеграције Европе и јачање њеног међународног досега. Смернице Европског стратешког форума за истраживачку инфраструктуру јачају екосистем истраживачких инфраструктура и омогућавају умрежавање ресурса широм Европског истраживачког простора, кроз усмереност на отворени приступ висококвалитетној истраживачкој инфраструктури, развој научноистраживачког кадра и подстицање научне изврсности и релевантности.
  • Европски конзорцијум за истраживачку инфраструктуру (European Research Infrastructure Consortium – ERIC) представља посебан правни облик којим се омогућава успостављање и рад истраживачких инфраструктура од европског интереса. На овај начин обезбеђује se приступ великим истраживачким инфраструктурама, мобилност и разменa истраживача између више држава учесница програма Хоризонт Европа. 
  • Европска платформа за отворену науку (EOSC – European Open Science Cloud) покренута је са циљем да омогући приступ научним информацијама, као и њихову транспарентност и доступност.

Хоризонт Европа подстиче даљи развој истраживачких инфраструктура кроз следеће тематске области:

  • Развој, консолидација и оптимизација европске истраживачке инфраструктуре, уз одржавање глобалног лидерства;
  • Омогућавање оперативног, отвореног и правичног екосистема Европске платформе за отворену науку; 
  • Услуге истраживачке инфраструктуре за подршку истраживањима у области здравља, подстицања зелене и дигиталне трансформације као и развоја истраживачких пионирских подухвата;
  • Нова генерација научних инструмената, алата, метода и напредних дигиталних решења;
  • Мрежна повезаност у истраживању и образовању – омогућавање сарадње без граница. 

Отворени позиви